شنبه تا چهارشنبه ۱۷-۸ ۴۲۰۴ ۴۴۲۰ ۹۸۱۱+
  • FaceBook
  • Instagram
  • FaceBook

کارخانه های بازیافت

امروزه اهمیت زیاد بازیافت زباله ها بر کسی پوشیده نیست. حجم بالای تولید زباله و نگرانی های زیست محیطی از یک سو و افزایش تقاضا و محدودیتِ تهیه منابع اولیه از سوی دیگر، نگرانی های متعددی در عرصه تولید ایجاد کرده است؛ حال آنکه بسیاری از این مواد دور ریختنی مجدداً قابل استفاده اند و همین مسئله، صنعت بازیافت را برای تولیدکنندگان جذاب می کند.

با رشد واحدهای مختلف تولیدی، مواد زائد صنعتی نیز افزایش پیدا کردند. بخش زیادی از این زباله ها که از مواد بازیافتی تولید شده اند، قابلیت استفاده مجدد در صنایع تبدیلی را دارند. از این روی، خطوط بازیافت پسماند با تبدیل این مواد زائد به مواد خامِ دیگر کارخانه ها، به یکی از بهترین راهکارها برای حفظ محیط زیست، صرفه جویی در منابع و استفاده حداکثری از مواد اولیه و البته سودآوری بیشتر در تولید، بدل شده است.
شرکت گرما الکرتیک با اخذ نمایندگی رسمی Andritz دانمارک، اقدام به واردات تکنولوژی به روز این شرکت در حوزه ی Recycling، راه اندازی خطوط کارخانه ای و سرویس دهی در بخش های مختلف صنایع بازیافتی می کند.
خدمات شرکت اندریتز در صنعت بازیافت در قالب 8 راهکار مجزا لحاظ شده است که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. کارخانه های بازیافت قراضه های الکتریکی، دستگاه های سرمایشی و یخچال ها

طبق آمارهای منتشر شده، زباله های الکتریکی با سریع ترین رشد ( حدود 50 میلیون تن در سال) به عنوان یکی از اصلی ترین چالش های روز کره ی زمین مطرح اند. مواد مضر در این قطعات، خطرات جدی را برای محیط زیست اطراف ما ایجاد می کنند. یخچال و قطعات الکتریکی و الکترونیکی مصرف شده به عنوان مواد اولیه وارد کارخانه ی بازیافت اندریتز شده و پس از انجام فرایندهای مختلف پردازش و جداسازی، مدارهای چاپی، مبدل ها، آلومینیوم، مس، آهن، استنلس استیل، پلاستیک، باتری و ... از خطوط خارج می شوند. جداسازی فلزات گران بها و تبدیل این قطعات به مواد بی خطر، شرایط به کارگیری دوباره آن ها را فراهم می سازد. همچنین در این خطوط با جداسازی 90 درصد از گاز گلخانه ای مضر (CFC) موجود در مخازن کمپرسورها، آن ها را برای استفاده مجدد آماده می کنند.


2. خطوط بازیافت کابل و سیم های انعطاف پذیر

تعداد بسیار زیادی از انواع کابل ها اعم از سیم های به کار رفته در منازل، کابل فشار قوی و فشار ضعیف، کابل های زیر زمینی و ... وجود دارند که حاوی فلزات و مواد گران بهایی همچون مس و آلومینیوم هستند. استفاده دوباره از این فلزات، نه تنها این منابع با ارزش را حفظ می کند بلکه باعث صرفه جویی شایانی در انرژی نیز می شود؛ زیرا توان لازم جهت بازیافت این مواد بسیار کمتر از میزان انرژی و توانی است که صرف استخراج آن ها می شود.


3. راهکار ویژه برای کامپوزیت های فلزی

در میان زباله ها، همیشه به موادی که دارای فلز بوده اند، توجه ویژه ای شده است؛ چرا که عناصری مانند آهن، مس، آلومینیوم و روی قابلیت بازیافت تا دفعات مکرر را بدون افت کیفیت دارند. تکنولوژی خاص اندریتز برای بازیافت فلزات تحت عنوان ANDRITZ MeWa توانایی جداسازی انواع فلزات و مواد اولیه از باتری ها، مدارهای چاپ شده کامپیوتری، پنل های خورشیدی، قوطی های قراضه شده و دیگر مصنوعاتی که فلز در آن ها به کار رفته است را داراست.


4. بازیافت قطعات خودرو و لاستیک های استفاده شده

اجزای سازنده ی خودروهای از رده خارج شده حاوی مواد خام بسیار ارزشمندی هستند. از فلزات موجود در فیلترهای روغن و مبدل های کاتالیزوری گرفته تا رینگ های آلومینیومی و گرانول موجود در لاستیک ها، همگی با ANDRITZ MeWa تحت پردازش قرار گرفته و پس از تفکیک از یکدیگر، قابلیت استفاده مجدد را پیدا می کنند.


5. تولید سوخت های جایگزین و پردازش فلزات

هر روزه حدود 3.5 میلیون تن زباله در سراسر جهان تولید می شود که بخش زیادی از این حجم به کشورهای صنعتی تعلق دارد. این زباله ها علاوه بر همراه داشتن مواد ارزشمند گوناگون، می توانند به عنوان سوخت های جایگزین برای فرایندهای صنعتی و غیر صنعتی نیز استفاده شوند.
در این دسته از خطوط بازیافت اندریتز، زباله های خانگی یا صنعتی و سنگین و حتی پسماندهای تولید به عنوان مواد اولیه وارد فرایند شده و پس از طی مراحل پیش خرد و پس خرد کردن، مرتب سازی و خشک کردن، به اجزای آلی و معدنی جدا از هم تبدیل می شوند. پلاستیک، منسوجات، کاغذ، PVC، فلزات، مواد معدنی، چوب و شیشه به عنوان خروجی از کارخانه خارج می شوند و در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرند.


6. کارخانه های بازیافت دستمال وکاغذ

امروزه در اقصی نقاط مختلف جهان، کاغذ باطله به عنوان مهم ترین و پرکاربردترین ماده اولیه ی در دسترس برای صنعت کاغذ شناخته شده است. این امر علاوه بر تأثیر بسزایی که در حفظ محیط زیست به خصوص درختان دارد، موجب بازدهی بیشتر و صرفه اقتصادی مناسب برای تولید کننده نیز می شود. شاید اصلی ترین مزیت این راهکار، راه اندازی خط بازیافت کاغذ در خود کارخانه تولید کاغذ است که از این طریق تولید کننده با جمع آوری ضایعات کاغذی و بازیافت آن ها، عملاً در تهیه مواد اولیه خود مستقل می شود.


7. بازیافت ضایعات چوب

بازارهای احتمالی ضایعات چوب شامل مواد اولیه کامپوزیت ها، سوخت برای تولید انرژی، بستر حیوانات و ... است. مواد بازیافت شده معمولاً بصورت محلی پردازش می شوند تا نیازی به حمل آن در مسافت های طولانی نباشد. خردکن های ADuro P و ADuro U تکنولوژی های برتری در این حوزه هستند و پسماندهای چوبی را به بهترین شکل ممکن خرد می کنند.
ورودی این فرایند، خرده ها، روکش و تخته های چوبی، براده و پسماند های آسیاب اره و چوب های تخریب شده در ساختمان سازی هستند که پس از فراوری، به شکل ذرات چوب با اندازه ای بین 10 تا 200 میلی متر از دستگاه خارج می شوند.

از مهم ترین ویژگی های این سیستم که فرایند بازیافت را بهبود می بخشد، به موارد زیر می توان اشاره کرد:

• توان بالا (حداکثر 50 تن در ساعت)
• قیف ورودی بزرگ
• سیستم برش مداوم و قابل اعتماد
• عدم حساسیت نسبت به ناخالصی ها و آلاینده ها


8. راهکار بازیافت زباله های آلی و مواد اولیه تجدید پذیر

رشد فزاینده جمعیت انسان، مصرف مواد خوراکی و آلی را با شیب بسیار تندی افزایش داده و همین امر سبب تولید حجم بالایی از زباله و پسماندهای طبیعی شده است؛ از این روی شرکت اندریتز فناوری خود را جهت تهیه سوخت بهینه از مواد غذایی بسته بندی شده، زباله های آلی و محصولات انرژی زا برای فرایند تخمیر در کارخانه های بیوگاز توسعه داده است.
در این خطوط، دستگاه خرد کن ADuro QZ ساختار سلولی مواد زائد ورودی مانند زباله هاي آلي، ذرت، چمن، کود باغي، زباله هاي رستوران و آشپزخانه و مواد غذايي بسته بندي شده را می شکند تا حداكثر سطح تماس را براي فعالیت باكتري هاي تخميري ایجاد کند. این فرایند با تسریع تولید گازهای زیستی که می تواند مدت زمان تخمیر را بطور قابل توجهی کاهش دهد، عملکرد کارخانه را به شکل قابل توجهی بهبود بخشیده و باعث افزایش صرفه اقتصادی خطوط تولید زیست گاز می شود.
مهمترین مزیت ADuro QZ توانایی آن در جدا کردن مواد آلی از بسته بندی مواد غذایی با خرد کردن و هم زدن مواد در یک فرایند است.